EKUAL ÜZERİNDEN SAĞLANAN KAYNAKLAR

 

Veritabanı Adı

İçerik

Academic Search Ultimate (Ebsco)

 

Academic Search Ultimate , temel konu dizinlerinde belirtilen kaynaklara erişim sunar. Akademik dergiler, dergiler, süreli yayınlar, raporlar, kitaplar ve videoların birleşimi astronomi, antropoloji, biyotıp, mühendislik, sağlık, hukuk ve okuryazarlıktan matematiğe, farmakolojiye, kadın çalışmaları, zooloji ve daha fazlasına kadar hemen her disiplinde akademisyenlerin ihtiyaçlarını karşılamaktadır. 

 

Applied Science & Business Periodicals  Retrospective Index : 1913-1983 (Ebsco)

 

Çevre mühendisliği, ekonomi, elektrik ve elektronik mühendisliği, enerji kaynakları ve araştırmaları, finans, havacılık ve uzay, endüstri mühendisliği, iletişim ve bilgi teknolojileri, iş sağlığı ve güvenliği, kimyasal maddeler ve eczacılık, maden mühendisliği, muhasebe, nükleer enerjisi ve mühendisliği, otomotiv mühendisliği, pazarlama ve satış, şirket birleşmeleri, ulaşım, uluslararası ticaret ve yayıncılık ve daha pek çok konuda birincil öneme sahip yayınları içerir.

 

 

Applied Science & Technology Index Retrospective : 1913-1983 (Ebsco)

 

1,400’den fazla süreli yayındaki 3 milyonun üzerinde makale barındıran Applied Science & Technology Index Retrospective: 1913-1983, aynı zamanda kitap incelemelerini özetleri ile indekslerken, Industrial Arts Index (1913-1957) tam dosyalarını da içerir.

 

 

 

Art Index Retrospective (Ebsco)

 

Bu arşiv koleksiyonu, 1929’dan 1984’e kadar geçen süreci kapsayacak şekilde sanat ile ilgili birçok konuyu ele alır. Yarım yüzyıldan fazla bir süre için sanat literatürü sunan bu veri tabanı, 600’den fazla dergiye ek olarak 25,000’in üzerinde kitap incelemesini indeksler. Antikalardan sanat tarihine, moda tasarımından peyzaj mimarlığına, resimden heykele kadar sanat ile ilgili tüm konu başlıklarını kapsar.

 

 

Business Periodicals Index Retrospective: 1913-1982 (Ebsco)

 

 

İş tarihi araştırması için değerli bir kaynak olan İş Süreli Yayınlar Endeksi Retrospektifi : 1913-1982 , yaklaşık 70 yıllık iş bursunu kapsayan bir arşiv endeksidir . Endeksleme ve alıntılar arasında akademik dergiler , ticari yayınlar , dergiler ve Endüstriyel Sanatlar Endeksi'nin (1913-1957) tüm dosyaları bulunmaktadır.

 

 

Business Source Ultimate  (Ebsco)

 

 

 Business Source Ultimate , öğrenciler için sağlam bir iş planı gibi çalışır - iş dünyasında gelecekteki gelişmeler ve değişiklikler hakkında tartışmalara yol açan tarihsel bilgi ve güncel eğilimler sunan emsalsiz, tam metinli dergiler ve diğer kaynaklar sunar.

 

 

Central & Eastern European Academic Source (Ebsco)

 

 

Orta ve doğu Avrupa ülkelerinde yayınlanan tam metin bilimsel dergilerin araştırma veritabanıdır . Çok disiplinli ve çok dilli, tarih, iş ve hukuk gibi birçok konuyu kapsar.

 

 

DynaMed ( Ebsco)

 

 

Kanıta Dayalı Tıp, Hasta Başı Bakım - National Science Foundation - NSF (ABD American Ulusal Bilim Vakfı ) desteği ile hekimler tarafından, hekimler ve diğer sağlık profesyonelleri için hasta başı bakıma yönelik tasarlanmış olan DynaMed dünyanın en kapsamlı ve en güncel kanıta dayalı klinik referans aracıdır.

 

 

Education Index Retrospective : 1929 – 1983 (Ebsco)

 

 

 

 

 

Education Index Retrospective, çok-kültürlü/etnik eğitim, dil sanatları, din eğitimi, eğitimde bilgisayarlar, fen ve matematik, hükümet fonları, kütüphanecilik, literatür standartları, okul öncesi eğitim, okul yönetimi, orta öğretim, sanat dalları, sosyal çalışmalar, sürekli eğitim, uzaktan eğitim, yetişkin eğitimi, yüksek öğrenim v.b. konularında birçoğu hakemli olmak üzere 700'den fazla yayını detaylı bir şekilde indeksleyerek 835.000'den fazla kayıt sunar. Arşiv niteliğindeki literatürde aranılan bilgi, güncellenmiş konu başlıkları sayesinde günümüzün anahtar kelimeleri ile rahatlıkla bulunabilir.

 

 

Emerald eJournals Premier Koleksiyonu  

 

 

Konu alanları olarak yönetim bilimleri ağırlıktadır, Muhasebe,Finans, Ekonomi,Mühendislik, İşletme, İK, Sağlık Sosyal Yönetim, Kütüphane ve Bilgi Bilimleri alanında yayınlanan dergileri taramaktadır.

 

 


European Views of the Americas 1493-1750 (Ebsco)

 

 

John Carter Brown Library ile işbirliği içerisinde EBSCO Information Services, 1750’den önce Avrupa’da Amerika hakkında yazılan basılı kayıtlar için kapsamlı bir rehber üretti. Toplamda 32,000’den fazla kayıt içeren bu veri tabanında yer alan başlıca konular:Amerika’daki Britanyalılar, Ticaret, Keşifler, Amerika’daki Flemenkler, Amerika’daki Fransızler, Amerika’daki dinler ve inançlar, Korsanlar, Köle ticareti ve çok daha fazlası...

 
ERIC(Ebsco)

 

 

ERIC (the Education Resource Information Center), eğitim bilimleri literatürü için temel veri tabanıdır ve bu alanda çalışan tüm araştırmacıların ilk danışma kaynağıdır. Bu veri tabanı, Current Index of Journals in Education ve Resources in Education Index içerisinde yer alan dergilere erişim sağlar.

1966’dan günümüze kadar 1.6 milyondan fazla kayıt içeren ERIC 631,000’den fazla tam metin dökümana bağlantı verir.

 

 


GreenFILE(Ebsco)

 

 

 

Doğa ile ilgili multidisipliner bir veri tabanı olan GreenFILE, çevre ile tarım, eğitim, hukuk ve teknoloji gibi çeşitli disiplinler arasındaki bağlara dikkat çeker. Kapsadığı başlıklardan bazıları şunlardır; küresel ısınma, iklim değişiklikleri, kirlilik, ağaçlandırma, tarım, yenilenebilir enerji ve geri dönüşüm.

13,000’e yakın açık erişim tam metin kayıt içeren içeren bu veri tabanında, 850,000’in üzerinde kayıt özetleriyle birlikte indekslenmektedir.

 

 

Humanities & Social Sciences Index Retrospective (Ebsco)

 

 

 

Beşeri ve sosyal bilimlerin farklı alanlarındaki önemli dergileri yüksek kalitede indekslemektedir.

 

IEEE

 

 

Elektrik mühendisliği, Bilgisayar Bilimleri başta olmak üzere Endüstri, Enerji, Bilgi Teknolojileri, Yazılım, Elektronik ve Telekomünikasyon gibi teknoloji alanlarında yayınları içermektedir.

 

iThenticate

 

 

 

 

Akademik yayınların değerlendirilmesi ve intihal analizlerinin yapılabilmesi ile ilgili (tez ve öğrenci ödevleri hariç) kapsamlı bir akademik içeriğe sahip olan “iThenticate” programına erişim için "ilker.yildirim@yalova.edu.tr " adresine ünvan, isim-soyisim, kurumsal eposta ve iletişim numaralarını bildirmeleri gerekmektedir. Lisans anlaşması gereği doktora ve üzeri akademik yetkinliğe sahip öğretim üyelerine bu imkan sunulmaktadır.

 

 

JSTOR

 

 

JSTOR, akademik dergiler, kitaplar ve birincil kaynaklardan oluşan akademik bir kütüphanedir. 70’în üzerinde disiplini kapsayan akademik araştırmaları bünyesinde barındıran multidisipliner bir kaynaktır. 

 

 


Library, Information Science & Technology Abstracts (LISTA)(Ebsco)

 

 

1960 kadar uzanan içeriği ile LISTA, kütüphane, bilgi ve belge yönetimi ve bilgi bilimleri ile ilgili araştırmalar için hazırlanmıştır. Yüzlerce önemli dergiye ek olarak kitapları ve araştırma raporlarını özetleri ile birlikte indeksler. İçerdiği konulardan bazıları şunlardır: Bibliyometri, bilgi ve belge yönetimi, bilgi okuryazarlığı kataloglama, kütüphanecilik, online bilgi kaynaklarının kullanımı, sınıflandırma, veri tabanları; 610’dan fazla çekirdek dergiyi indeksler, 120’nin üzerinde derginin seçilmiş ve öncelikli sayılarını indeksler, 960’a kadar uzanır, Güçlü bir konu terimleri sözlüğü vardır

 

MasterFILE Complete (Ebsco)

 

 

 

Bu veri tabanı dünyanın önde gelen yayıncılardan derlenmiş ve genel ilgi alanlarına dair kaynakları barındıran dünyanın en kapsamlı tam metin popüler dergi kaynağıdır. Ek olarak, referans kitapları ve kapsamlı bir görsel koleksiyonu sunar. MasterFILE Complete ile işletmeden sağlığa, fitness ve spordan dinlenme ve eğlenceye, bilimden kültürel çalışmalara, eğitimden modaya kadar birçok konuyu kapsar.

1922’ye kadar uzanan içeriğinde 2,300’e yakın tam metin dergiye ek olarak, 870’nin üzerinde referans kitabı, 55,100’ü aşkın birincil kaynak dokümanı ve 1.8 milyon civarında görsel (fotoğraf, harita, bayrak) yer almaktadır

 

 

MasterFILE Reference eBook Collection(Ebsco)

 

MasterFILE Complete’in tamamlayıcısı olan bu kaynak, referans kitapların elektronik versiyonlarından oluşturulmuştur. 800’e yakın tam metin eKitap içeren bu koleksiyondaki eKitaplar Abdo Publishing, Cambridge Scholars Publishing, Cornell University Press, Nomad Press, The University of North Carolina Press gibi önemli yayınevlerinden gelmektedir. Bilgisayar, bilim,  biyografiler, finans, genetik, kariyer, mimari, moda ve tasarım, sağlık, sanat, seyahat, spor, tarih gibi kişisel referans konularını kapsar.

 


Mendeley (Elsevier)

 

 

 

Bilimsel çalışmalarda kullanılan  belgeleri toplamak, paylaşmak ve yönetmek, araştırmaya ait verileri keşfetmek, bireysel çalışmalar yapmayı ya da  online iş birlikleri oluşturularak bir bilimsel çalışmaya ortaklar bulmayı,  proje ekipleri oluşturmayı, fonlar bulmayı sağlayan internet tabanlı bir programdır.

 

 


Nature - Academic Journals (Springer)

 

 

Klinik bilimler, fizik bilimleri ve yaşam bilimleri alanında toplamda 40 dergi içermektedir.

 

  


Nature - Palgrave Macmillan Journals (Springer)

 

 

 

Nature Dergi Grubu’nun ’’PMJ All’’ dergi paketini oluşturmaktadır. İktisat, ekonomi, finans, sosyal bilimler, hukuk, yönetim bilimleri, filozofi ve hukuk alanlarında yayın yapan 47 dergiden oluşmaktadır.

 

 


Nature Journals All (Springer)

 

 

 

Nature Journals Dünya’nın en yüksek etki faktörüne sahip dergi paketidir. Klinik bilimler, fizik bilimleri ve yaşam bilimleri alanında, isminde ‘‘Nature‘‘ ibaresi geçen diğer yayınlar ile genişlemiş ve toplamda 46 dergiye ulaşmıştır.

 

 

 

Newspaper Source Plus (Ebsco)

 

 

Dünyadaki önemli haberler için tam metin içerik sağlayan bu veri tabanı, gazetelerden, haber bültenlerinden ve haber dergilerinden milyonlarca kayıt içerir. Ek olarak, televizyon ve radyo haberlerinin metinlerini ve popüler haber kaynaklarından günlük bilgileri içerir.

 

 

Newswires(Ebsco)

 

EBSCO'nun Newswires adlı veritabanı, Associated Press, United Press International, PR Newswire, Xinhua, CNN Wire ve Business Wire'ın başlıca dünya haberlerine sürekli olarak ve neredeyse gerçek zamanlı erişim sağlar. Bu içerik EBSCO tarafından düzenlenir ve kullanıcılara sunulur. Bu koleksiyon, AP Financial News, AP Top News, AP WorldStream, AP U.S. Politics & Government, AP 50 State Reports, UPI Security Industry, UPI Emerging Threats, UPI Business, UPI Entertainment, UPI Sports, UPI Top News, Arabia 2000 ve daha birçok haber kaynağından haberler içerir. Son kullanıcılar, kayıttaki bağlantıyı takip ederek internet içeriğinin tam metnine anında erişebilirler. Newswires'ın tam metin içeriğinin dizini, EBSCO tarafından 30 günlük olarak arşivlenir, böylece kullanıcılar araştırdıkları konuyla ilgili son 30 günde çıkan haberleri rahatlıkla okuyabilirler.

 

 

Open Dissertations(Ebsco)

 

Open Dissertations, 1933-1955 yılları arasında Amerikan üniversiteleri tarafından kabul edilmiş yaklaşık 100,000 doktora tezine erişim sunmaktaydı. Daha sonra geliştirilen bu kaynak şu anda 1902’den günümüze kadar uzanan 1,200,000’den fazla doktora tezi içerir. Open Dissertations, orijinal basılı indeksi tam sayfa resim olarak gösterir ve yazar adı, başlık adı, konu adı ve üniversite adı taraması yapılabilir.

 


OVID-LWW

 

Ovid kapsamında yer alan LWW Total Access Dergi Koleksiyonu; yüksek kaliteli tam metin tıbbi kaynaklarla dolu, birçok uzmanlık alanı içeren tıbbi bilgilere erişim sağlamaktadır.

 

 


ProQuest Dissertation&Thesis

 

 

İçerdiği 4 milyondan fazla tez ile , ProQuest Dissertations & Theses Global  dünyanın en kapsamlı tez koleksiyonudur.

 

 

 

PubMed İndeksi: MEDLINE(Ebsco)


Tıp, sağlık ve yaşam bilimleri alanları için temel danışma kaynağıdır. PubMed arayüzü üzerinden taranabilen MEDLINE indeksi aynı zamanda EBSCO’nun EBSCOhost platformu üzerinden de taranabilir ve kütüphane koleksiyonunuzdaki tam metinler için akıllı bağlantı fonksiyonu sunar.  MEDLINE, National Library of Medicine tarafından oluşturulmuş MeSH (Medical Subject Headings) yani tıbbi konu terimlerini kullanır. Ağaç diagramı şeklinde ve hiyerarşik bir yapı sunan MeSH kullanılarak Arşiv sayıları 1809’a kadar uzanan 5,600’den fazla PubMed dergisinde yer alan 25 milyondan fazla makale özetleri ile birlikte indekslenir.

 

 

Regional Business News(Ebsco) 

 

Business Source Ultimate için tamamlayıcı olan bu veri tabanı özellikle Birleşik Devletler ve Kanada kaynaklı, 100’den fazla yerel işletme yayınından gelen tam metinleri sunar. 20 yılı aşkın bir kapsam sunan Regional Business News, The Washington Post, PR Newswire US ve diğer önemli kaynakların haberlerini içerir.

 


ScienceDirect (Elsevier)

 

 

 

 

SciVerse ScienceDirect; bilim, teknoloji ve tıp alanlarında yaklaşık 2500 e-kitaptan oluşan 30 kitap serisi ve 2.280  e-dergi başlığı içeren Elsevier'in hakemli tam metin veritabanıdır.  Anahtar kelime ile aramanın dışında görüntü arama ve yayının değerini artıran ses, video ve veri setleri şeklindeki içerik de mevcuttur.

 

 

 

Social Sciences Index Retrospective: 1907-1983(Ebsco)


 

Sosyal ve beşeri bilimler alanında önemli dergileri indeksleyen bu kaliteli referans aracının içeriği 1900’lerin başına kadar uzanır ve içerisinde yaklaşık bir milyon kayıt bulunur.


SCOPUS (Elsevier)

 

 

 

SciVerse Scopus, Elsevier tarafından oluşturulan, bibliyometrik araçlarla birlikte araştırmayı izlemeye, analiz etmeye ve görselleştirmeye yarayan; hakemli yayınlardan oluşan özet ve atıf veri tabanıdır.

 

 


Taylor & Francis 

 

 

Sosyal ve beşeri bilimler, tıp ve yaşam bilimlerini içeren tam metin dergi koleksiyonu.

 

 

The Belt and Road Initiative Reference Source (Ebsco)

Bu eşsiz tam metin kaynağı, Bir Kemer Bir Yol girişimi ile ilgili çalışmaları destekler ki bunu yapan başka bir veri tabanı yoktur. Çin, Türkiye, Romanya, Rusya Federasyonu, Çek Cumhuriyeti, Pakistan, İran, Litvanya, Birleşik Arap Emirlikleri ve daha birçok ülkeden onlarca akademik dergisi ile, bölgedeki 65 ülkenin insanları, kültürü ve ekonomileri ile çalışmalar için gerekli kapsama sahiptir.

 

 


Teacher Reference Center(Ebsco)

 

 

 

 

Profesyonel eğitimcilere yardımcı olmak amacıyla, 220’den fazla hakemli öğretmen ve yönetici dergisini özetleri ile birlikte indeksler.


TR Dizin (Ebsco)

 

 

TR Dizin, araştırmacıların Türkçe bilimsel içeriğe elektronik ortamda erişimlerini etkinleştirmek amacıyla, ULAKBİM tarafından oluşturulmuştur.

 TR Dizin’in kapsamını oluşturan ulusal bilimsel dergiler, ULAKBİM TR Dizin uzmanları ile ilgili konu alanlarındaki uzman ve akademisyenlerden oluşan komiteler tarafından Dergi Değerlendirme Kriterlerine bağlı olarak seçilmektedir. 

ULAKBİM tarafından oluşturulmakta olan TR Dizin; Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler temel konularında, Diş Hekimliği, Eczacılık, Mühendislik, Temel Bilimler, Sağlık Bilimleri, Veterinerlik, Sosyal ve Beşeri Bilimler alt konu alanlarında dergilerden oluşmaktadır.

 

 

Turnitin

 

 

 

 

 

Akademik çalışmaların değerlendirilmesi ve intihal tespitinde kullanılmak üzere oluşturulmuş olan "Turnitin" programına erişim için unvan, ad-soyad, iletişim bilgisi ve kurumsal eposta adreslerinin "ilker.yildirim@yalova.edu.tr" adresine gönderilmesi gerekmektedir. Lisans anlaşması gereği Turnitin programı üniversitemizde yalnızca "Lisansüstü" Tezlerin değerlendirilmesinde kullanılmaktadır. Kullanma kılavuzu için tıklayınız.

 

 

 

Web News(Ebsco)

 

 

EBSCO'nun Web News adlı veritabanı, tüm dünyadan binlerce önemli haber beslemesine neredeyse gerçek zamanlı erişim sağlar. Bu koleksiyon farklı konularda 14.000'den fazla haber beslemesi içermektedir. Son kullanıcılar, kayıttaki bağlantıyı takip ederek internet içeriğinin tam metnine anında erişebilirler.

 

Web of Science

 

Web of Science, bibliyometrik araçlarla birlikte araştırmayı izlemeye, analiz etmeye ve görselleştirmeye yarayan; hakemli yayınlardan oluşan özet ve atıf veri tabanıdır.

 

 

Wiley Online Library

Bilgisayar, çevre bilim, eğitim, fizik, hukuk, istatistik, işletme, kimya, matematik, materyal bilim, mühendislik, psikoloji, sosyal bilimler, tıp ve sağlık bilimleri konularındaki yayınlara tam metin erişim olanağı sağlar.

Oluşturulma Tarihi : 10.01.2019